Každý milovník psů ví, že pamlsky jsou skvělým způsobem, jak svému čtyřnohému příteli ukázat lásku a vděk. Ale co...
Pojďme si v rychlosti toto plemeno představit. V Anglii v 18. století byly velmi oblíbené zápasy mezi zvířaty, například kohoutí zápasy, zápasy psů s býky nebo psů mezi sebou. Psi používaní k zápasům byli šlechtěni tak, aby nikdy neublížili člověku, ale přitom nelítostně zabíjeli jiná zvířata. Majitel je ošetřoval a choval se k nim jako ke členu rodiny, jelikož byli mnohdy jediným zdrojem financí a obživy rodiny, díky sázkám, které vítěz souboje vyhrál. Křížením ras buldoků a teriérů se postupem času podařilo vyšlechtit psa s krátkou širokou mordou, ale tělem a houževnatostí teriéra pro lepší boj s býky. Vzhledem k tomu, že žila rodina se psi v jedné místnosti, museli si být jistí jeho neškodným chováním k dětem a všem lidem.
Vzhledem k jeho původu je tedy Stafordširský bulteriér skvělým společenským plemenem, milující lidi, ale co se týče zvířat, musí být majitel opatrný, protože ačkoliv jako štěně si může rozumět s každým psem a zvířetem, v dospělosti tomu tak být už nemusí a je třeba i na tento fakt být předem připraven.
Toto plemeno jsem si vybrala, protože jsem se před patnácti lety zamilovala do bull plemen, nejprve tedy do amerického stafordširského teriéra, kterého si pořídila kamarádka. Jsou to psi s velkým srdcem, bezmezně a oddaně milující člověka, pokud si samozřejmě pořídíte psa z ověřené chovné stanice.
Chtěla jsem psa, jako je americký stafordširský teriér, ale menšího a když jsem si zjišťovala, jaký typ bull psa by se mu podobal jen byl menší, narazila jsem na jeho předka, tedy Stafordširského bulteriéra a ten mne zcela uchvátil.
Stafordširský bulteriér je, jak již jsme si nastínili, společenské plemeno, ale mne zaujala i jejich láska k lidem, kterou dokazují každým kouskem těla. Jelikož jsou menší, hodí se i do malého bytu. Nejsou vhodní k celoročnímu chování venku, jelikož nemají podsadu. Dokáží se chovat jako malé děti, jsou chytří, přizpůsobí se svému pánovi, kterému chtějí být neustále nablízku. Co dělá pán, bude dělat i stafbulík. Doslova!
Pokud už nikdy nikde nechcete být sami, pak si pořiďte právě stafbulíka. Mají využití jako psi na gauč, ke sportu, túrám, lovu aj. aktivitám. Spousta z nich ani neštěká nebo jen sporadicky. Stafbulík vám ukradne srdce!
Bohužel, v dnešní době jsou tato plemena často médii a širokou veřejností odsuzována, ale ve většině případech napadení člověka psem, nebyl pes čistokrevný nebo to nebyl zdravý jedinec.
Pokud toužíte zachránit pejska, pak se podívejte do útulků nebo organizací pro zachráněné pejsky ze špatných podmínek, ale promyslete si vše důkladně. Tito pejsci mají občas své mouchy, ale též jsou moc vděční a mnohdy skvělý parťáci do života.
Pokud jste se rozhodli, že si chcete pořídit psa s původem, musíte popřemýšlet, co mu můžete nabídnout.
Chcete mít kamaráda na procházky, ale zároveň ne moc aktivního? Určitě si nepořizujte Jack Russel Teriéra, ale spíš se poohlédněte po společenském plemeni. To znamená, udělat si seznam toho, co od psa očekáváte a chcete s ním dělat, jaké chování od něj požadujete, jakou velikost a váhu zvládnete a zjistěte si plemeno, které se k vám a vašemu životnímu stylu nejlépe hodí.
Pokud jste si našli přesně plemeno s povahou a vlastnostmi, které se vám líbí, pak se podívejte po chovných stanicích tohoto plemene, zjistěte si na internetu a různých skupinách, zda je to opravdu chovná stanice a jestli rodiče pejsků mají průkaz původu ( PP ) a zda mají vyšetření, která je u těchto psů třeba. Nikdy nekupujte psa od lidí, kteří budou tvrdit, že rodiče PP mají, ale z nějakého důvodu štěňátka PP nemají, protože tím pádem můžete koupit štěňátko po nemocných rodičích! Nekupujte štěňátko na parkovišti! Jeďte na návštěvu k chovateli, a nechte si ukázat kde chovatel se psi bydlí, ať vám ukáží maminku štěňátek a její PP.
Pokud budete chtít koupit pejska přes inzertní portál, domluvte se na návštěvě. Nikdy neposílejte peníze předem!
Bohužel, prodej pejsků je pro některé lidi pouze výdělek a je jim jedno, jak štěňátka a jejich maminky trpí. Zajímejte se i o toto téma. Vyhnete se nemocným pejskům a v nejhorším případě i ztrátě kamaráda.
Už jste si vybrali plemeno pejska a jen čekáte až si budete moct odvézt pejska domů z chovné stanice?
Teď přichází ta pravá zábava! Nákupy!
Nezapomeňte, že ze zákona si pejska můžete odvézt nejprve 50. den od narození. Štěně by mělo být 1x očkováno a 3x odčerveno a chovatel vám musí ihned dát podepsanou smlouvu o prodeji a petpas (očkovací průkaz).
Každý milovník psů ví, že pamlsky jsou skvělým způsobem, jak svému čtyřnohému příteli ukázat lásku a vděk. Ale co...
Když se poprvé rozhodnete pořídit si psa, často nejste připraveni na tu spoustu rozhodnutí, která vás čekají. Jakou...
Pokud jste majitelem psa, určitě víte, jak důležité je poskytnout svému chlupatému příteli správnou výživu a dostatek...
Jaký je výrobní proces granulí ,,lisovaných za studena"?
Jen málokdo se při nákupu obojku a vodítka zamýšlí nad tím, jakou má obojek nosnost nebo z jakého materiálu je vyroben.
Napište komentář