Každý milovník psů ví, že pamlsky jsou skvělým způsobem, jak svému čtyřnohému příteli ukázat lásku a vděk. Ale co...
Už jste se rozhodli? Pořizujete si domů kočičku? Něco malého, huňatého a nekonečně roztomilého? Případně velkou elegantní slečnu (mladíka) s dlouhými drápky a úchvatným pohybem těla? Projděte si s námi sedm základních kroků pro spokojený domov nového člena rodiny, ať máte jistotu, že své kočičce poskytnete to pravé.
Na denní i noční odpočinek pořídíme kočce krásný a pohodlný pelíšek. Ne moc velký, ale přesně takový, aby se do něj dokázala pohodlně stočit a odpočívat. Pelíšek by samozřejmě měl být
dobře pratelný v pračce. Po bytě můžeme rozmístit i pelíšků několik, včetně konstrukcí, které lze připevnit na okno, parapet, radiátor nebo na zeď.
Pokud máme místo, pořídíme kočce velký kočičí strom nebo odpočívadlo s několika prolézačkami, pelíšky, domečky na spaní, který slouží zároveň i jako škrabadlo.
Do pelíšku můžeme kočce vložit i plyšového kamaráda, vyplněného kozlíkem lékářským (baldriánem), aktinidií stříbrnou nebo catnipem. Catnipem se nazývá nejoblíbenější kočičí vůně, kterou vydává rostlina s malými modrými kvítky - šanta kočičí.
Šantu kočičí neboli kočičí mátu milují všechny kočky
Kočka svou přítomností harmonizuje své okolí. Příjemné prostředí nám pomohou zajistit i rostliny, čistící vzduch, například tlustice, zelenec, potos, voděnka, ledviník, datlovník Roebelenův, kořenokvětka, bambusová palma, Aspidistra, Pilea. Vyjmenované rostliny kočkám nebezpečné nejsou, ale u dalších nových rostlin si předem zjistěte, zdali neobsahují jedovaté látky, které by kočce uškodily. Velmi se jí zavděčíte, když jí koupíte šáchor nebo kočičí trávu.
Žvýkání zeleného je v oblíbených kočičích činnostech na prvním místě. Pomáhá jim čistit si žaludek od slízaných chlupů a nečistot. Zvracení je očistný proces, který kočka potřebuje. Zvrací - li však kočka denně, nebo se objevuje krev, hlen, apatie nebo horečka, spěchejte okamžitě k veterináři. K transportu použijte přenosku pro kočky. Kočka může být vystresovaná a pokoušet se o útěk. Ze speciální přenosky se ven nedostane.
Kočka se krmí několikrát denně. Neláduje do sebe nějaké obrovské kusy jídla, stačí jí velikost a objem jedné myši. K servírování dobrot využívejte dostatečně široké misky, jinak se s kočkou dostanete do víru hltání a blinkání. Používáním nevhodných misek můžeme kočku dohnat až k syndromu únavy kočičích vousků. Ten vzniká tak, že kočka se z malé misky neodkáže najíst, aniž by tlačila na své vousky, a to je jí nepříjemné, až bolestivé. Může to dojít tak daleko, že kočka nejí, i když je hladová. V lepším případě si vytahuje jídlo z nádoby ven packou. Ani u vody nesmí docházet ke kotaktu misky s vousky. Ideální jsou pro tuto příležitost domácí fontány. Nedostatek vody může kočce způsobit problémy s ledvinami.
Kočce vousky nikdy nestříhejte, poškodíte jí schopnost orientace.
Pokud chceme dát kočce dobrůtku, můžete využít sušené maso a různé vitamínové a dentální pamlsky. Pokud je vložíme do míčku na pamlsky, mohou sloužit kočce i k zabavení. Kočka se k nim musí dostat vlastní šikovností a pamlsek si vytáhnout.
K jídlu můžete kočce vybrat mezi konzervami, kapsičkami, granulemi nebo syrovým masem. Vše lze navzájem kombinovat. Krmení čistě syrovým masem se nazývá barfování a vzhledem ke speciálnosti tohoto směru je nutné kočce dodávat i další vitamíny a minerály, které k životu potřebuje.
Taurin
Nedostatek taurinu lze často zaznamenat jen okrajově a obvykle k němu dochází nepozorovaně, dokud nezpůsobí nevratné poškození. Kvůli chybějícímu taurinu se může například objevit náhlá slepota kvůli degeneraci sítnice v oku. Srdce je rovněž na nedostatek taurinu velmi citlivé. Chybějící taurin se může projevit i ztrátou sluchu nebo oslabením imunitního systému kočky – ale to se hůře odhaluje. Předávkování taurinem v podstatě neexistuje, proto ho kočkám dodáváme nejčastěji ve formě pamlsků, svačinek nebo lahodné pasty.
Mléko
Každé mateřské mléko savců je specifické pro daný druh a zvíře se mlékem jindy než v období kojení v přírodě nesetká. Výjimkou je člověk, ale i u nás existuje řada jedinců, kteří mají s pitím mléka velké zažívací problémy. Většina koček mléko miluje, nicméně obyčejné kravské mléko kočce zásadně nepodáváme. Kočka ho díky laktóze (mléčnému cukru) neumí trávit (nemají dostatek trávicích enzymů) a bude z něj mít průjem, bolest břicha nebo zvracet. Trvalé podávání kravského mléka může vést až k závažným zdravotním problémům, jako je ztráta imunity.
Pokud chceme mléko poskytnout jako zpestření stravy, vybíráme pouze mléko, určené speciálně pro kočky, které má snížený obsah tuku a laktózy, jsou obohacovány o vitamíny a taurin. Mléko navíc napomáhá zvýšit u koček příjem tekutin. Uzavíratelný obal umožňuje zachování čerstvosti mléka a snadné dávkování. Podáváním mléka zvyšujete také příjem tekutin. Můžete ho podávat jako odměnu nebo snack mezi jednotlivými krmeními.
Konzervy
Konzervy řadíme k tak zvanému mokrému krmení. Mokré krmivo obsahuje větší množství vody, která je potřebná ke správnému fungování ledvin a močového ústrojí.
Možná bude trochu déle trvat, než naší kočičce najdeme tu správnou konzervu, která jí bude chutnat. Co z pohledu kočičky nemá tato konzerva obsahovat?
vedlejší produkty živočišného původu
masokostní moučku (popel)
obiloviny
luštěniny
brambory
rýži
kukuřici
ovoce a zeleninu
umělá barviva
ochucovadla
umělá aromata
konzervační látky
cukr
velké množství tuku
Co má konzerva obsahovat?
maso nejlépe v potravinářské kvalitě
vitamíny, minerály
taurin
menší podíl kvalitních vnitřností
Ryby kočkám sice chutnají, jsou ale významným alergenem (projevuje se jako kožní vyrážka, zánětlivé onemocnění střev, a s největší pravděpodobností vyvolává i astma). Ryba je pro kočky vysoce návyková a snadno vytvoří závislost. Může se stát, že kočka začne odmítat konzervy s jinými příchutěmi. Ryby obsahují PDBE látky (polybromované difenylethery), které narušují funkci hormonálního systému a hlavně štítnou žlázu. Vysoký obsah fosforu a hořčíku způsobuje tvorbu ledvinových a močových kamenů. Rovněž ryby z čistých vod mohou obsahovat jedovaté olovo, rtuť arsen a kadmium. Lidem je doporučováno jíst ryby právě z výše uvedených důvodů jednou, maximálně dvakrát týdně.
Granule
Granule řadíme k suchému krmivu, obsahují i různé gramáže soli, takže kočka by měla mít k dispozici dostatek vody, abychom předešli problémům s ledvinami a močovým ústrojím.
U granulí si dáváme pozor na obilnou složku. Obilí výrobci vkládají do krmiv, aby navýšili jeho hmotnost a snížili jeho cenu. Kočky jako výluční masožravci obilí ani luštěniny nepotřebují. Rostlinné bílkoviny organismus kočky nedokáže zpracovat a využít.
Všímejte si neurčitého oznámení o původu masa (maso + vedlejší výrobky živočišného původu), které ukazuje na nekvalitní maso. To může pocházet z nemocných či starých kusů.
Zásadním faktorem pro kvalitu granulí je množství použitého masa. Jsou to 4% nebo 85 %? Vidíte rozdíl?
A co jsou vedlejší výrobky živočišného původu? Označují zbytky zvířat, které nejsou určeny k přímé lidské spotřebě, ale je možné je využít pro výrobu krmných směsí pro zvířata. Jedná se o kuřecí hlavy, kosti, běháky, kůži, kopyta, paznehty, rohy, krev, kůži, chlupy, štětiny, rohy, skořápky....
Ve výběru granulí platí vše, co bylo uvedeno u konzerv.
Kapsičky
Podle názoru veterinářů by kočka měla dostávat zhruba 70% stravy v konzervách a 30% v granulích. Kapsičky jsou mokrým krmivem, i u nich si všímáme složení. Existují kapsičky se 100% masa, bez umělých aromat, barviv, obilovin, lepku a ochucovadel. Těm dáváme přednost. Výběr kvalitní kočičí stravy nám bude trochu trvat, ale zdraví naší kočky za to stojí.
Kočky si rády hrají
Hračky pro kočky tu jsou proto, aby se kočka nezabavila jinak (například šplháním po záclonách nebo škrabáním nábytku). Zanedlouho vám ani nepřijde občas uklouznout po míčku nebo myšce. Hra slouží kočce jako prevence nadváhy, ke které mají sklony hlavně kočky, chované doma), redukce stresu (co dělat celý den mezi čtyřmi stěnami?), podpora inteligence (také kočky se mohou v dovednostech zlepšovat) a relaxace. Hraní s chovatelem, například s udičkou, posiluje vzájemný vztah člověka a kočičky.
Chovatelé, kteří jdou s dobou a chtějí rozvíjet schopnosti své kočky, nakoupí v chovatelských potřebách zábavné labyrinty, laserová ukazovátka, kolotoče, tunely, udice, blikací míčky, koulodráhy, nejrozličnější pohyblivé hračky (i na dálkové ovládání).Výběr je nepřeberný.
Nezbytností je škrabadlo, na kterém si bude kočka obrušovat drápky. Pokud nebude mít škrabadlo k dispozici, využije, co se nabízí. Tedy váš nábytek.
Pokud kočku chováte v bytě a chcete jí dopřát procházku - kočka se venku snadno poleká a může se snadno zaběhnout a skončit pod autem. Pokud chceme jít s kočkou bezpečně ven, můžeme jí kvůli ochraně koupit postroj, do kterého ji navlékneme.
Kdyby zvířata dovedla mluvit, pes by byl výřečný chlapík, zatímco kočka by byla graciézní dáma se vzácným darem nikdy toho neříkat příliš mnoho.(Mark Twain)
Kočku chráníme i před jiným nebezpečím, a to vnitřními (endoparazity) a vnějšími parazity (ektoparazity), nejčastěji blechami, které může chytit kdekoliv venku. Blecha přenáší různá onemocnění, například tasemnici psí, lymskou boreliozu, bartonelozu (nemoc z kočičího škrábnutí.)
Nejdéle vydrží antiparazitní obojky. Jejich účinnost je až 8 měsíců a prodávají se v
mnoha variantách účinných látek. Je dobré se o jejich použití poradit s veterinářem, ke kterému máte důvěru. Nikdy nedáváme kočce obojek, který je určený pro psa! Kočky jsou na otravy velice náchylné a ani při nemoci jim nesmí být podávány žádné lidské léky. Vždy dbáme, aby obojek měl bezpečnostní pojistku - kdykoliv se za něj kočka zachytí, musí se uvolnit, jinak hrozí uškrcení.
Mezi další antiprazitické prostředky patří pipety - spot-ony s průměrnou účinností cca eden měsíc, pudry, spreje a šampony.
Odčervení kočky řešíme nejlépe s veterinárním lékařem, který jí podá vhodný preparát vzhledem k jejímu stáří a zdravotnímu stavu.
Součástí nezbytné výbavy pro kočičku je i toaleta. Vybírat můžeme podle velikosti, umístění vstupu, způsobu čištění, ekologické odbouratelnosti materiálu, designu, barevnosti.
Otevřené, zakryté, s horním nebo dolním vstupem?
Existují kryté (s horním nebo předním vstupem) a otevřené. Kryté toalety mají výhodu soukromí, kdy kočička není při vykonávání potřeby rušena. Do toalety kočka vstupuje dvířky. Při navykání na krytou toaletu je možné ponechat dvířka nějakou dobu otevřená. Některé obsahují i vyměnitelný uhlíkový filtr, který brzdí pronikání nepříjemného zápachu do prostoru. Horní vstup díky perforované ploše s otvory snižuje množství steliva, které kočka vynese ven, a ocení ji i hravá koťata, která ráda skáčou. Vhodná je i pro kočky, které rády hrabou. Vše zůstává tam, kde má. Kryté toalety mívají zapuštěnou nebo přiznanou rukojeť pro snadné přenášení.
Přední vstup je tradiční, pro kočky zvyklé na klasické toalety, starší nebo nemocné.
Zvolit můžete i toaletu otevřenou, nejlépe s plastovými s okrajem, který slouží jako ochrana proti vypadávání steliva. Okraj může být pevný i odnímatelný, který umožňuje snadné čištění toalety. Často tento typ obsahuje i pogumované nožičky, které zabrání pohybu toalety, případně vyjímatelnou podložku nebo spodní síto, které usnadňuje čištění. Chcete-li toaletu vyčistit, odejmete jednoduše horní vaničku a síto naplníte stelivem. Díky drážkám se za lehkého třesení oddělí stolice a hrudky od čistého steliva. To může být opětovně použito. Tento inteligentní systém tak přispívá k významné úspoře steliva.
Mezi toaletami můžeme vybírat mezi různými dezény, např. ratanu, ekologickými (vyrobenými ze 100% recyklovatelných materiálů), rohovými. Jednobarevnou toaletu si můžeme sami nadekorovat pomocí samolepek.
Toalety můžeme proložit i průhlednými podložkami, které zabraňují soustředění moči a hrudek na podlaze a v rozích toalety. Prodlužují životnost toalety, absorbují zápach a usnadňují její čištění.
Miluje svého člověka velmi oddaně a vyhledává jeho přítomnost
Kočka umí milovat svého člověčího kamaráda (nikoliv "pána", neboť kočce nikdo vládnout nemůže) láskou stejně silnou, jako třeba pes. Nicméně ji projevuje se zcela jinak. Kočka nebude poslouchat, respektive vás poslechne tehdy, když chce - když na nás bude mít náladu. Stejně jako my neprovádíme činnosti, které nám v tu chvíli nesednou, stejně tak to má i kočka.
Bude vám nosit drobné dárečky, které uloví. Na vašem prahu, pod stolem nebo na gauči se vám objeví motýli, myši i ptáci. I když dostanou za vyučenou, přinesou tyto „pozornosti“ znovu. Trestat kočku je víceméně nesmyslné. Nespojí si trest a vinu, navíc u ní je aportovaný úlovek výrazem lásky a kočka nechápe, proč ji trestáte za projevovanou lásku.
Kočka je zkrátka výtečný společník a za naši péči se nám dokáže odvděčit! Užívejme si její svéráznou osobnost i zajímavou povahu a zařaďme ji mezi členy své rodiny.
Každý milovník psů ví, že pamlsky jsou skvělým způsobem, jak svému čtyřnohému příteli ukázat lásku a vděk. Ale co...
Když se poprvé rozhodnete pořídit si psa, často nejste připraveni na tu spoustu rozhodnutí, která vás čekají. Jakou...
Pokud jste majitelem psa, určitě víte, jak důležité je poskytnout svému chlupatému příteli správnou výživu a dostatek...
Jaký je výrobní proces granulí ,,lisovaných za studena"?
Jen málokdo se při nákupu obojku a vodítka zamýšlí nad tím, jakou má obojek nosnost nebo z jakého materiálu je vyroben.
Napište komentář